Arabistan Kralı Yaşamını Yitirdi

reklam

 

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz yaşamını yitirdi. Aralık ayından beri, başkent Riyad’daki bir hastanede tedavi gören 91 yaşındaki Abdullah’ın bugün Suudi Arabistan saatiyle 01.00’de öldüğü açıklandı.

Abdullah bin Abdülaziz el-Suud Kimdir?

Suudi Arabistan’ın eski kralıdır. Kral Abdullah 1 Ağustos 1924 yılında Riyad’da doğdu. Necdi Sultanlığından olan Kral Abdullah’ın annesinin adı Fehda binti Asi Surayim, babasının adı ise Abdulaziz El Suud’dur. Ssoylu bir Suudi ailedir.

İlk kamu görevi, Mekke’nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları’nın komutanı görevine geçti. Kardeşi Fahd bin Abdül Aziz ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol üstlenir. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral olur. Eşi Fehda bint Asi Surayim tarafından 25 çocuk sahibi olmuştur. Veliahtı Salman bin Abdülaziz el Suud olmuştur.

89 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah’ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyordu. 23 Ocak 2015 tarihinde yaşamını yitirdi.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Kral Abdullah Vahabi gelenekleri uyarınca isimsiz bir mezara gömüldü. Vahabi geleneğine uygun olarak Suudi Arabistan’da resmi yas ilan edilmedi.

 

Dünyadan ve Türkiye’den en son haberleri , gelişmeleri www.sohbetbitmez.net sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

2.738

1

BENZER KONULAR

YORUMLARYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?