Bilic’in kuyusu böyle kazıldı !!

reklam

İşte Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic’in kuyusu böyle kazıldı…1- Yönetim içindeki birçok isim her kötü sonuçtan sonra faturayı Hırvat hocaya kesti, “Gönderelim” diye kampanya başlattı, camiada tanınan eski oyuncularla kulisler son dönemde gizli değil, aleni yapılmaya başlandı.
2- Takımda Bilic’i sevenler-sevmeyenler tarzında olmasa da mutlular-mutsuzlar atmosferi oluştu. Özellikle oynamayan futbolcuların sistemden ve hocanın tercihlerinden şikayetleri can sıkıcı boyutlara ulaştı.
3- Ve dün beklenen oldu, yönetim kurulu ‘kader’ toplantısını yaptı. Bilic bile gideceğini bilirken, 500 bin Euro’luk tazminatı da düşünen yönetim “Hocamız sezonu tamamlayacak” demekle yetindi.

Tarih 12 Mart 2015… Tottenham’ı, Liverpool’u eleyen Beşiktaş, kağıt üzerinde ‘kolay lokma’ Brugge’e 2-1 yenilmiş, keyifler fena halde kaçmıştı. Fikret Orman’ın yönetimin kaldığı otele girişi ise olay yaratmış, Beşiktaş Başkanı’nın, “Köy takımına yenildik” sözleri buz gibi bir hava estirmişti. Tam da bu sırada Siyah-Beyazlı bazı yöneticiler, eski futbolcularla Bilic’i ve tercihlerini çekiştiriyor, genel fotoğrafa bakıldığında ortaya inanılmaz bir tablo çıkıyordu. İşte belki de Hırvat hocanın kredisi o gece eridi, üzerine kaybedilen tur ve derbiler de şansını bitirdi.

Hoca borsası coştu!

Sadece 10 gün içinde ligin zirvesinden 3. sıraya gerileyen, şampiyonluk şansını kaybedip, Şampiyonlar Ligi şansını ise Fenerbahçe’nin alacağı sonuçlara endeksleyen Beşiktaş’ta Bilic’in kaderi dün resmen oylandı. Son Konyaspor yenilgisinden hemen sonra, “Burada çıta şampiyonluk. Olamadık ve bu nedenle kalacağımı sanmıyorum” diyerek başına gelecekleri sezen Hırvat teknik adam için, “Sezon sonuna (2 hafta) kadar takımımızın başında” açıklaması yapıldı. Bu, bir anlamda, sözleşme feshi halinde doğacak 500 bin Euro’luk (1.5 milyon TL) tazminattan da kurtulmaktı. Yönetimin sezon sonu için hiçbir açıklama yapmaması ise her geçen gün tırmanan hoca borsasının kapılarını ardına kadar açtı.

Takımdaki mutsuzlar…

Bilic’in bağlarının Beşiktaş ile kopma noktasına gelmesinde sadece kendisine karşı, söz hakkı bulunan yöneticilerin kulisleri de etkili değildi elbette. Çünkü takım içinde de Kartal’ın hocasına karşı bir cephe ister istemez oluştu. Onu ‘sevmiyor’ denilebilecek oyuncu yok belki ama gözle görülür bir mutsuzlar cephesi oluştu. Bunun başını sürekli kulübede kalan ve Hırvat hocanın ilk tercihi olmayan futbolcular çekti. Formsuz olsa da Bilic’in, aslarından vazgeçmeyen duruşunun yanı sıra, bu mutsuz oyuncu grubu Bilic’in sistem ve tercihlerini de yakın çevresiyle paylaşmaktan hiç geri kalmadı. Bilic’in, “Sıkıntısı olan bana söylesin” mesajlarına rağmen bu futbolcuların Hırvat teknik direktöre karşı yöneticilerle kurduğu temaslar da süreci hızlandıran faktörlerden oldu.

Bilic neden eleştiriliyor?

Hırvat teknik adam tribünler tarafından çok sevildi, enerjisiyle bambaşka bir kişilikti. İnönü atmosferinden uzak kalması, her hafta bir başka stat ve hatta şehirde oynaması Bilic’in en büyük handiplarından biri olurken, onun da eleştirildiği ortak noktalar vardı. Özellikle büyük maçlardaki ‘risk almayan’ oyun yapısı ve beraberinde hiçbir derbiyi kazanamaması Beşiktaş’ın hocasını yıprattı.Bu faturayı Bilic mi ödesin?

Yılan hikayesine dönen bir stat inşaatı, aylardır para alamayan futbolcu grubu ve her hafta göçebe gibi gezen bir futbol takımı. Kadro kalitesi de belli. Bu tabloya rağmen kaçan şampiyonluğun faturasını tek başına ödemesi istenen isim; Slaven Bilic. Peki hesabı Bilic mi ödemeli? Biz de fanatik.com.tr’de bir anket açtık. “Sizce Bilic gitsin mi, kalsın mı?” diye sorduk. Beşiktaşlılar’ın % 63’ü ‘kalsın’ dedi. Demek ki bu kitle başarısızlığın sebebi olarak Bilic’i görmüyor. Yarın da, “Yönetim mi gitsin Bilic mi?” diye soracağız. Sonuçlarını sizlerle bu sütunlardan paylaşırım.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

2.597

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?