Cumhurbaşkanı Nişani’den Erdoğan’a: Türk Okulları Tehdit Değil..

reklam

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani, Erdoğan’ın Türk okullarıyla ilgili taleplerine “Gülen okulları ne Arnavutluk ne de Türkiye için tehdit teşkil ediyor.” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Nişani'den Erdoğan'a: Türk Okulları Tehdit Değil

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani (Buyar Nişani), mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk okulları ile ilgili taleplerine verdiği cevabı dün gece canlı yayında açıkladı.

Erdoğan’ın “Devletimiz ve milletimiz açısından bir tehdit haline dönüşün bu yapıyı, resmen bir terör örgütü olarak kabul ediyoruz.” iddiasını değerlendiren Buyar Nişani, “Arnavutluk’ta böyle bir terör örgütü yok. Bence Gülen okulları da ne Arnavutluk ne Türkiye için tehdit teşkil ediyor.” düşüncesini muhatabına söylediğini aktardı.

GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftaki Tiran ziyareti Arnavutluk gündeminden düşmüyor. Erdoğan’ın Gülen Hareketi’ni hedef alan sözleri yoğun şekilde tartışılırken, siyasilerden de art arda açıklamalar geldi. Arnavutluk İçişleri Bakanı Sajmir Tahiri dün, Erdoğan’ın kendilerinden ‘siyasi’ bir talepte bulunduğunu ve ilgili makamların da uygun cevabı verdiğini söylemişti. Dün gece Ora News kanalına konuk olan Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, Erdoğan’a verdiği cevabı ilk kez açıkladı.

“RESMİ GÖRÜŞMEDE GÜNDEME GELMEDİ”

Ora News’te sunuculuğunu Ilva Tare’nin yaptığı ‘Tonight’ programına katılan Buyar Nişani’ye, Erdoğan’ın ziyaretin ardından yaptığı “Arnavutluk’taki paralel yapılanmayı da konuştuk. Cumhurbaşkanı ile de Başbakan ile de konuştuk. Olumlu yaklaştılar.” ifadeleri soruldu.

Konunun heyetler arası görüşmede gündeme gelmediğini vurgulayan Nişani, “Bu konu gayriresmi ortamda kısaca konuşuldu. İki farklı ülkenin cumhurbaşkanları olarak görüşlerimizi belirttik.” dedi.

“ARNAVUTLUK’TA BÖYLE BİR TERÖR ÖRGÜTÜ YOK”

Erdoğan’ın Tiran’da cami temel atma töreninde yaptığı açıklamalara karşı çıkan Buyar Nişani, şu ifadeleri kullandı: “Benim bilgim dahilinde Arnavutluk’ta böyle bir terör örgütü yoktur. Gülen Hareketi’ne bağlı olan okul ve diğer yatırımlar konusuna gelince, bu konuda Arnavutluk hükümeti adına konuşamam. Ben Sayın Erdoğan’a, Gülen okullarının kanunlar çerçevesinde, laiklik şartına bağlı olarak işletildiğini; emniyeti tehdit etmediğini ve çok çağdaş bir altyapıya sahip olduğunu söyledim. Ülkemizdeki faaliyetlerinin de ne Arnavutluk ne Türkiye’ye tehdit oluşturduğunu beyan ettim.”

Erdoğan’ın bu sözlere nasıl tepki gösterdiğinin sorulması üzerine Nişani, iki cumhurbaşkanı olarak görüşleri karşılıklı olarak belirttiklerini dile getirdi.

“BU KONUDA GEREĞİNİ YAPACAKLARDIR” DEMİŞTİ

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşa edilecek Namazgah Camii’nin temel atma törenine katılan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Biliyorsunuz ülkemizde bir paralel devlet yapılanmasıyla mücadele ediyoruz. Devletimiz ve milletimiz açısından bir tehdit haline dönüşen bu yapıyı resmen bir terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Ülkemizde ve dünyanın her yerinde bu örgütle mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz. Dostumuz, kardeşimiz olan Arnavutluk’ta da bu örgütün faaliyetleri olduğunu biliyorum. Değerli kardeşim Nişani ile ve (Başbakan) Edi Rama ile de bu konuları görüştüm. Ve inanıyorum ki onlar da bu konuda gereğini yapacaklardır. Arnavutluk’taki hiçbir kardeşimin ve hiçbir kurumun bu örgüte ve onun mensuplarına asla yüz vermeyeceğine, müsamaha göstermeyeceğine de inanıyorum. Bu konuda müsterih olunuz. Türkiye, TİKA’sıyla, Diyanet İşleri Başkanlığı’yla, Yunus Emre Enstitüsü’yle ve diğer kurumlarıyla bugüne kadar bu örgütün yaptığı işlerin katbekat fazlasını sizlere sunabilecek güçtedir.”

“MİSAFİRİMİZİN NE KONUŞACAĞINA KARIŞAMAYIZ”

Ünlü gazeteci Ilva Tare’nin, “Erdoğan’ın Tiran’daki açıklamalarına engel olabilir miydiniz?” diye sorması üzerine Buyar Nişani, şu cevabı verdi:

“Ülkemize gelen bir misafirin konuşmasını kısıtlayamayız. Kendi heyet üyelerimizin yapacakları açıklamaları kontrol edebiliriz ama misafir olarak gelenlerin ne konuşacağına karışamayız.”

“ERDOĞAN, DOST MU KARDEŞ Mİ?”

Erdoğan’ın daha önce Kosova Başbakanı Haşim Thaçi ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile birbirlerine ‘kardeş’ diye hitap ettiklerini hatırlatan sunucu, Nişani’nin neden ona ‘dost’ dediğini de sordu. Cumhurbaşkanı Nişani, “Bu, Arnavutluk devletinin siyasi duruşunu ifade ediyor. ‘Dost’ ifadesi yerinde bir kavramdır. Stratejik ortak çıkarlara dayanan istikrarlı bir dostluğumuz vardır.” cevabını verdi.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nişani, Türkiye’nin içişlerine karışmadıklarını ve iç problemlerinin bir parçası olmadıklarını da sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

BENZER KONULAR

YORUMLARYorumlar (1 Yorum)

  • Cafer Simsek diyor ki:Ben 21 senedir yurt disnida calismaktayim.On seneyi askin bir sfcrede Tfcrkiyedeki anne ve babam benim Almanyadaki saglik sigortamdan faydalanmakta.Nedense bu sene bu konuda problem yasadik.Sorun 25.06.2011 tarihinde Alman saglik sigorta(AOK)sf6zlesmeli evraki buradan Sosyal sigortalar kurumu Aksaray adresine gf6nderiyor,Agustosta izine gittigimizde o evrakin islemleri tamamlanip da asil memleketimiz olan Tokat a gf6nderilmemesi.Sebep olarak da Almanyadan gf6nderilen df6kfcmanin orjinalinin bir nfcsha degilde iki tane orjinal olmamasiymis.Bire caliskan SSK Aksaray calisanlari bu kadar her seyi didik didik arastiriyordunuz simdiye kadar(9sene) neredeydiniz.Hem Tfcrkiye deki o insanlari magdur ediyorsunuz,hemde bizi burda strese sokuyorsunuz.BEN SOSYAL SIGORTALAR KURUMU AKSARAY (68100)calisanlarindan,sorumsuzluklarindan sikayetciyim.Hic bir kurumun Vatandasi magdur etmeye ne hakki vardir ne de bunun icin sebebi.ilgililere duyurulur

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?