Elif Şafak: HDP Barajı Aşmazsa Ülkede Kan Akar !!

reklam

Elif Şafak, Financial Times’a yazdığı yazıda, HDP’nin barajı aşamaması durumunda ülkede kan akabileceğini söyledi.

Elif Şafak, İngiliz gazetesi Financial Times‘a yazdığı yazıda Türkiye‘de 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Kürtlerin sürpriz hediyesi Türkiye‘de birlik olabilir” başlıklı yazıda Elif Şafak, HDP‘nin barajı aşamaması durumunda ülkede kan akabileceğini belirtti.

İşte Elif Şafak‘ın kaleme aldığı yazıdan bazı bölümler:

“SOYADLARINA BAKIN…”

“Soyadlarını bakarsanız Türkiye Türkler ülkesidir: Öztürkler, Arslantürkler ve Yıldırımtürkler bunların sadece bir kaçı…Ancak bu soyadlarına sahip pek çok kişi Kürt kökenlidir.

Bir zamanlar Türk milliyetçileri tarafından geri bir alt kültür olarak görülen Kürtler artıkTürkiye‘nin önde gelen ilerici gücüdür.

HDP ULUSAL PARTİ OLUYOR”

Örneğin, yerel ve ulusal politikada en yüksek kadın temsiliyetine onlar sahiptir. Bölgesel ve etnik bir hareket olarak başlayan HDP artık ulusal bir parti haline geliyor. HDP‘nin yükselen varlığı hükümeti rahatsız ediyor. Parti barajı geçerse, TBMM içinde önemli bir güç olacaktır.

“ERDOĞAN AKP KAMPANYASI YÜRÜTÜYOR”

Erdoğan’ın anayasayı değiştirmek ve güçlerini artıracak bir tam başkanlık sistemini hayata geçirmek için büyük bir çoğunluğa ihtiyacı var. Anayasa, cumhurbaşkanının parti siyasetinin üzerinde olmasını gerektiriyor ama buna rağmen Erdoğan AKP için kampanya yürütüyor.

Seçimde sonuç ne olursa olsun, demokrasinin Kürtler için inişli çıkışlı bir yol olarak kalması muhtemeldir. Hareket ülkenin geri kalanına da egemen olan otoriterlik kültüne bağışık değildir.

HDP BARAJI AŞMAZSA…”

PKK‘nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan Kürt hakları hareketinin babası kabul edilir. HDPyüzde 10 barajını geçmede başarısız olur ve Kürtler Meclis’te temsil edilemezse, Kürt siyasetinde şahinlerin etkisi artabilir. Türkiye de silahlı çatışma günlerine geri dönebilir.

Birçok Türk liberalleri ve demokratlar Kürt hareketinden umutlu. Kürtlerin milliyetçiliği ve hatta Türkiye‘den ayrılmayı seçip seçmeyeceklerini zaman gösterecek. Ama belki de, paradoksal olarak, Türkiye‘nin muhalifleri ve demokratlar için birleştirici bir güç olacaklar.”

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

2.274

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?