Sohbet Girişi

Türkiye Burada Sohbet Ediyor

kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Mirc İndir FARKLI SÜRÜM
play store app store

Balık Pişirme Tavsiyeleri

Balık Pişirme Tavsiyeleri

Sofralarımızın vazgeçilmez besinlerinden olan Balık doğru seçim ve pişirme yöntemleriyle daha lezzeti ve daha besleyici sonuçlar verecektir. Doğru balığı doğru yöntemle pişirmek lezzet farkı yaratma bağlamında önemli bir seçimdir.

Balık Pişirirken Daha Lezzetli sonuçlar elde edebilmeniz için size bi kaç tavsiye sunduk

*** Dondurulmuş balığı kullanacağınız zaman sirkeli suya koyun, böylece çözülen balığın eti gergin olacaktır.

*** Hamsi, istavrit ve mezgit gibi küçük balıkları kızartırken, tavaya yağ koyup kızdırdıktan sonra unladığınız balıkları tavaya aralıksız olarak, düzgünce dizin, Balıkları tek tek çevirmek yerine tıpkı omlet yapıyormuşsunuz gibi, tavanın üzerine bir tabak kapatarak , tek bir hamlede tüm balıkların pişen ve pişmeyen tarafını ters yüz edin. Böylece balıkları dağıtmadan pişirmiş olursunuz


*** Kızartma sevenler büyük balıkları dilimleyerek, küçük balıkları ise bütün olarak pişirmeliler.


*** Haşlama yapmak için Kefal, levrek, kırlangıç v.b. beyaz etli balıkları tercih etmeliler.


*** Balık çorbası yapmak istemiyorsanız kesinlikle önceden kaynamış suya balığı atmayın, dağılır. Balığı soğuk suya koyun ve kapalı bir kapta kaynamaya yakın sıcaklıkta pişirin.


*** Balık çorbası yaparken kokusunu almak ve lezzet katmak için suyuna havuç, kereviz ve soğan atabilirsiniz. Ekstra lezzet ve güzel görüntü için dilimlenmiş limon ekleyebilirsiniz. Piştiğinden emin olmak için de kılçığından kolayca ayrılıp ayrılmadığını kontrol edin.

*** Balık ızgara yaparken büyük balıkların hem çatlamasını önlemek hem de çabuk pişmesi için balığın iki tarafına bıçakla çizik atın ama bunun, balığın içindeki suyun, dolayısıyla besin öğelerinin akıp gitmesine yol açtığı söylenir.
*** Izgarada pişirme sırasında balıkların üstüne bir fırçayla ara sıra yağ sürülmesi kurumasını önler.
*** Balığın tavaya yapışmasını önlemek ve lezzet katmak için una veya muadili harç ve soslara bulayın.

Balık Kokusunu Azaltmak İçin

Balık çok sevilen ve yemek çeşidi olmasına rağmen pişirilme sırasında ve sonrasında evde ve kullandığınız eşyalarda bıraktıkları kötü kokular sebebiyle ev hanımlarının sıkıntı yaşadıkları sorunlar arasında.
Bu konuda size faydası dokunacağını umduğumuz önerilerimiz var.
– Balığı kızarttığınız tavada türk kahvesi kavurursanız, kahve çekirdekleri yağ kokusunu alır ve etrafa yoğun ama hoş bir koku salar.

– Bir diğer yöntem ise küçük bir cezvede bir çay bardağı kadar sirkeyi kaynatmak. Böylelikle sirkenin kaynamasından oluşan buhar, balık kokusunu yok edecektir.
– Balığı kızartırken tavanın içine birkaç defne yaprağı atarsanız çıkan koku azalacaktır.

– Tabak ve çatallardaki balık kokusunu yok etmek için bulaşık yıkarken yıkama suyuna bolca kahve telvesi konması veya bulaşık suyuna limon suyu eklenmesi tavsiye edilir.

Loi 4 okunma
Cevap bırakın

alt dalga
Aç / Kapat

Yayındaki Dj:   &   Çalan Parça:

Ses 50