Tarihi Fotoğraftaki 6 Üstteğmen: Evren’i Affetmiyoruz.

reklam

Darbe döneminde “Teğmenler Davası” olarak bilinen THKP/C 3. Yol davasının ilk duruşmasında, tek tip cezaevi kıyafetiyle sıkıyönetim mahkemesine çıkmayı reddeden askerlerin Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Deniz Tezel tarafından iç çamaşırlarıyla çekilmiş fotoğrafı 12 Eylül‘ün simge fotoğrafları arasında yer aldı.

TARİHE GEÇTİLER

Elleri arkadan kelepçeli, tek tip kıyafetle mahkemeye getirilen sanıklar, ellerindeki kelepçenin çıkarılmasının ardından üstlerindeki kıyafetleri yırtarak tepkilerini gösterdi. Tarihe geçen fotoğrafın ardından sanıklar, mahkeme heyeti tarafından apar topar salondan çıkarıldı.

GÜNLERCE İŞKENCE GÖRDÜLER

Birçoğu TSK‘da üsteğmen olan sanıklar ‘anayasal düzeni yıkmak’ suçlamasıyla günlerce işkence gördü. 2.5 yıl hapis hapis yatan askerler, beraat etseler de askerlikten ihraç edildi.

İLK KEZ KONUŞTULAR

Tarihi fotoğraftaki 6 üstteğmen, Evren’in ölümünün ardından ilk kez konuştu.

Mehmet Şemsettin Dikmen: “O dönem jandarmada üsteğmendim. 2 yıla yakın hapis yattım. Çeşitli yerlerde çalıştım,TİCARET yaptım. Firma kurdum; onu büyüttüm, geliştirdim. Evren için ‘Allah rahmet eylemesin’ diyorum.”

Tuna Atalay: Kenan Evren öldü ama onun kurduğu 12 Eylül rejimi sürüyor. Evren’in yaptığı Anayasa duruyor, yasalar duruyor. Biz o dönem hiçbir hakkımız verilmeden kapının önüne konulduk. 2.5 yıl Metris’te yattım. İşkenceli sorgulardan geçtik. Çıktığımızda mesleğimiz yoktu.”

“YARGILANMASI VE CEZASINI ALMASI GEREKİYORDU”

Mehmet Sami Akdöl: “O fotoğraf, dönemin hukukunu, adaletini, mahkemelerin niteliğini, insanlık dışı durumu açıkça ifade eden bir fotoğraf. O dönem farklı biçimlerde de olsa sürüyor. Evren’in ölümünü duyunca hiçbir şey hissetmedim. Yargılanması ve cezasını alması gerekiyordu.”

“ONU AFFETMİYORUZ”

Rahmi Yıldırım: “O fotoğraf o dönemde cezaevlerinde işkencenin, zulmün protesto edildiği bir fotoğraftır. Evren, işlediği günahların bu dünyadaki kefaretini fazlasıyla sürünerek ödemeliydi. Onu affetmiyoruz.”

İbrahim Coşkun: “2.5 yıl cezaevinde yattım. Sonraki süreçte seyyar köftecilik yaptım. Park bekçiliği yaptım. Hukuk Fakültesi’ni dışardan bitirdim avukat oldum.”

“ÖLDÜĞÜNE ÜZÜLÜYORUM ÇÜNKÜ…”

Ünal Çakır: “Öldüğüne üzülüyorum çünkü bize çektirdiği acılardan daha fazlasını çekmesini istiyordum. Cezaevinden çıktıktan sonra nakliyecilik yaptım. Üniversiteyi bitiripmali müşavir oldum.”

Aynı davada yargılanan Teğmen Ömer Yazgan idam edilmişti.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

1.698

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?